BAYRAMLARIMIZ

Ayrıntılar

Şabetlerin Kurban Kesimi

Bayramlar, birlikteliğimizi sağlayan, ilişkilerimizi güçlendiren özel günlerimizdendir. Kasabamız gençlerimizin çoğu İstanbul’da çalışmaktadır. Memuriyet görevinde bulunanlar da vardır.Diğer gurbetçilerimizle birlikte bu insanlar bayram öncesi gelirler. Bayram hazırlığı ve bayram yemeği yapılır. Kadınlarımız akşamdan kına yakarlar. Bayram sabahı bütün erkekler ve gençler bayram namazı kılarlar. Namaz sonrası dışarıda toplu dua ve bayramlaşma yapılır. Daha sonra mezarlık ziyaretinde bulunulur. Aile içi bayramlaşmadan sonra kahvaltı yapılır. Akrabalarla ve komşularla bayramlaşılır. Bayram yemekleri ve tatlıları ikram edilir.Çocuklar şeker toplamak için sokaklara çoktan çıkmıştır.

Kurban bayramında sığır ve koyun kesilir.Aile büyükleri adına kesilir.Kurban sahibi, kesim anında kurbanın başında bulunur. Kesimden sonra iki rekat şükür namazı kılınır. Bazı büyüklerimiz kurban etiyle iftar eder.

Kurban etinden önce aile bireyleri tadar.Daha sonra kurban kesmeyen komşulara "pay" adını verdiğimiz bir miktar et verilir. Misafirlere ikram edilir.

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.