DÜĞÜN

Ayrıntılar

Damat Odası 22 TEMMUZ 1990

Düğün hazırlıkları bir hafta önce başlar. Düğün davetiyesi veya okuntu şekeri ile yakınlara duyurulur. Perşembe akşamı yakın davetliler düğün odasında toplanır. Düğünü yönetecek kahya ve yardımcısını seçerler. Seçim, taleple olmaz. Orada bulunan kişiler birisini aday olarak teklif eder. Teklif edilen kişi kabul etmez se başka birisi aday gösterilir ve seçilir.

Cuma namazından sonra, bayrak kaldırma denilen adetimizle düğün başlar. İlk düğün yemeği öğle yemeğidir. Davetliler düğüne boş gelmezler. Düğün yemeğine katkıda bulunmak amacıyla yiyecekler getirirler.

Cuma akşamı erkek evine baskına gidilir. Davul zurna veya orkestra eşliğinde genç kız ve erkekler ayrı ayrı ve ya birlikle halay çekip eğlenirler. Cumartesi akşamı baskın olayını erkek tarafı kız evine yapar. Aynı eğlence bu sefer kız evinde olur.

Cumartesi öğleden sonra kına yakma adetimiz vardır. Kız ve erkek bir masa etrafında oturur. Kına yakmak için damat ve gelinin ellerinin açılması istenir. Ancak ellerini açmaları kolay olmaz. Birer çeyrek altın altın bu işi çözer. Genç kız ve erkeklerin halay çekip eğlenmesi devam eder.

Cumartesi günü çeyiz senedi denilen bir tutanak tutulur. Bu senette bütün eşyalar ve takılar belirtilir. Kız babası teslim eden, damat teslim alandır.

Pazar günü öğleye doğru gelin almaya gidilir. Gelinin bulunduğu odanın kapısını kilitleme, geline kuşak bağlama, sandığa oturma gibi adetlerimiz vardır. Kapıyı kilitleyen açılması karşılığında, kuşak bağlayan kişi bu iş karşılığında,  sandığa oturan kişi de sandığın verilmesi karşığında düğün kahyası tarafından görülür.(gözle değil)

Gelin için artık vedalaşma zamanı gelmiştir. Bu ağıt anlamına gelir. Gelinin erkek yakınları tarafından evden çıkarılır. Dualar eşliğinde arabaya bindirilir. Her şey unutulur ama erkek tarafının bayanlarının tabak ve kaşığı bir birine vurması kız tarafından unutulmaz.

Erkek tarafına gelen gelinin arabadan inmesi gerekir. Ancak kapı açılmamaktadır. Düğün kahyası bunu da halleder. Damat, gençlerin ve çocukların üzerine şeker, bozuk para atar. Evin kapı girişin de çanak kırılır.

Damatın kolunda eve girmesi gereken gelinin yapması gereken işler vardır. Kapıya çivi çakar. Bunu anlamı, gelin bu evde çivi gibi olmalı ve uzun süre kalmasıdır. Kapıya tere yağı veya margarin sürer. Büyüklerinin karşısında saygı ve hürmetten yağ gibi erisin diye.

Takı töreni başlar. Yakınlık derecesine göre takılar takılır. Daha sonra düğün yemeği verilir. Tebrikler ve kutlamalardan sonra davetliler dağılır.

Bu arada damatın arkadaşları damat odasını hazırlamışlardır. Damat odasında yenilir, içir, eğlenilir. Damat ve arkadaşları kasabayı dolaşırlar. Sağdıç tarafından damat bilgilendirilir

Akşam namazından bir müddet sonra dualar eşliğinde odadan evin önüne gelinir. Burada ki duanın ardından damat hızlı bir şekilde eve girer. Evin içinde damatın geçeceği yerlere ip gerilir, tabak veya tas içine su konulur.Damat ipten atlar, su kabına tekme atar ve hızlıca gelinin odasına girer.

Sabah erkenden bütün hane ayaktadır. Damat ve gelin büyüklerin elini öper. Daha sonraları  diğer büyük yakınların eli öpülür.

   

HAVA DURUMU  

   

Facebook'ta Paylaş  

primi sui motori con e-max.it
   

ZİYARETÇİ SAYISI  

   

HAZIRLAYAN  

Bayram EROL
Özgeçmişim
   

İLETİŞİM ADRESİ  

   
Bu sitenin tasarımı Ahmet EROL tarafından yapılmıştır ve Sitemiz 18.12.2007 tarihinde yayına başlamıştır.